Aktywne Kobiety i produkt lokalny

Jak stworzyć produkt lokalny wsi tematycznej? Nic prostszego! Wystarczy zaangażować ludzi. Udowodniła to Grupa Aktywnych Kobiet z Nowego Monasterzyska. W realizowanej przez grupę inicjatywie to mieszkańcy tworzyli bazę kulinarnych przepisów, bowiem to oni dostarczali je organizatorom. Dlaczego?

„Realizując tą inicjatywę ratujemy dawne przepisy, które były w naszych rodzinach – podkreślają organizatorzy – Były one proste, tanie i zdrowe, a tego w tych czasach brakuje. Poznawaliśmy potrawy z rożnych terenów, ponieważ mieszkańcy są napływowi. To działanie pomogło w integracji międzypokoleniowej i sąsiedzkiej w czasie Biesiady Wiejskiej, która odbyła się na zakończenie.”
 
Zebrane przepisy zostały posegregowane do skoroszytu według czterech pór roku. Oczywiście nie można było pominąć wspólnego wykonania i degustacji. Potrawy były testowane m.in. na Pikniku sportowo-rekreacyjnym organizowany w Nowym Monasterzysku oraz podczas Dożynek Gminnych. Te najlepsze trafiły do oferty wsi tematycznej, czyli katalogu potraw „Wioski Dobrego Czasu”, który będzie stanowił ofertę dla gości i turystów. Na zakończenie inicjatywy zorganizowano „Biesiadę Wiejską”, na którą również przygotowano… zgadnijcie sami.
 
W ten niezwykle smaczny projekt zaangażowani byli mieszkańcy wsi Nowe Monasterzysko, Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Wsi Nowe Monasterzysko oraz Grupa Aktywnych Kobiet.

Inicjatywa zrealizowana została w ramach projektu „Aktywne Społeczności Warmii i Mazur” dofinansowanego ze środków Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.